Scroll to top
© 2019 BAŞAR ALTAN MÜHENDİSLİK | KURUMSAL WEB SİTESİ

Kombiniz Yoksa Su Mu Kaçırıyor?

Kombinizin su kaçırması bazı durumlarda güvenliğiniz için tehlike oluşturabilir. Bu tehlikeye sebep olan kombideki su kaçağı ise birçok sebepten meydana gelebilir. Başar Altan Mühendislik olarak bunlardan başlıcalarını sizler için derledik:

– Kombinize gerekenden fazla su ilave etmiş olabilirsiniz: Normalde kombinizin su basıncını gösteren ibrenin 1.5 bar’ın altında olmaması gerekmektedir. Kombi üzerindeki bu değer 1.5 bar’ın daha üzerinde ise kombinizin tahliye vanasından veya bir peteğin üzerinde ki hava alma yerinden su tahliyesi yapmalısınız. Değeri 1.5 bar’a düşürmeniz önerilmektedir. Böylelikle kombinizdeki su kaçağı önlenecektir. (Markaya göre farklılık olabilir.)
– Kombi ve tesisat bağlantılarınızda su kaçağı olabilir: Kombinin hemen altındaki vanalarda veya filtrelerde kaçak olabilir. Kombi bağlantısını yaparken plastik setleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz, bunun yerine pirinç malzemeden olan setlerden almanızı tavsiye ederiz.
– Kombinizin genleşme tankı deposunda kaçak olabilir: Kalorifer devresini çalıştırdığınızda, devrenin aşırı ısınması ile genleşen su; tehlike yaratmasın diye fazla basıncı genleşme tankına iletir. Eğer genleşme tankında ki şambrel hasar görürse tesisattaki basınç dengeye gelmez ve basınç hızla yükselir. Bu tarz bir problem olduğunda diğer emniyet sistemi devreye girer ve kombi emniyet ventilinden artan basıncı düşürmek için suyu dışarı atar. Bu da kombinizin altından su kaçırmasına sebep olur. Bu tür durumlarda genleşme tankını değiştirmeniz gerekebilir.
– Su doldurma vananız arızalı olabilir: Kombinize su takviye ederken altında bulunan vanadan su kaçağı olabilir. Bu tarz bir problemle karşılaşıyorsanız hemen yetkili mühendislik firmamızdan yardım isteyebilirsiniz.